Пошук по сайту Пошук  |  Новини м. Бершадь та району Новини  |  Довідники: телефони, розклад руху автобусів, телефонні коди, поштові індекси Довідники  |  Безкоштовні оголошення Оголошення  |  Погода в Бершадь. Прогноз погоди на тиждень Прогноз погоди  |  Фото Бершадь Фотоальбом
Бершадь в інтернет - інтернет в Бершадь
" ГОСТЯМ СМІХ, А ХАЗЯЯМ СЛЬОЗИ "
 Новини Новини  Бершадь. Історична довідка Бершадщина  Фото Бершадь Фотоальбом  Програма телепередач на тиждень Програма ТБ  Твори: Поезія Проза Вишиванка  Відправка SMS Djuice Ace&Base Kyivstar SMS  Форуми Бершадського району Форум
 Довідники: телефони, розклад руху автобусів, телефонні коди, поштові індекси Довідники  Безкоштовні оголошення Оголошення  Інтерактивні дослідження Ваша думка  Каталог сайтів Каталог сайтів  Курси валют Курси валют  Погода в Бершадь. Прогноз погоди на тиждень Погода  Пошук по сайту Пошук
     БЕРШАДЬ / Бершадщина / Поташня / Поташня

Сучасний сайт про Бершадь знаходиться за адресою: www.bershad.uaПоташня


Поташня
Гімн Поташні
Поташня – чарунка Поділля [1]
Поташня – чарунка Поділля [2]
Поташня – чарунка Поділля [3]
Поташня – чарунка Поділля [4]
Поташнянський барбізон [1]
Поташнянський барбізон [2]
Поташнянські пасторалі

Село Поташня на Поділлі, Бершадського району, Вінницької області, рошташоване за 8 км. від райцентру на підвищенній, відносній рівнині, оточене зі сходу, півночі і заходу густим, мальовничим лісом. Поташня виникла у І-й половині 18-го століття, близько 1704 року, принаймні так свідчать писемні джерела. Спочатку поселення називалося Антонівкою, від імені першого поселенця. Сучасна назва походить від поташного заводу, який був збудований за наказом графа Мушинського, тодішнього власника земель.
Поташ (Pottasche, pott – горщик, asche – попіл) технічна назва карбонату калію. Застосовують у виробництві скла, рідкого мила, при фарбуванні тощо.
Всі події які відбувалися, на протязі віків, на теренах Європи і України робили свій знак і на жителях села. Багато з них загинуло на полях війн, чи від соціальних катаклізмів. Многії пішовши у світи так і не повернулися до рідного краю або ж поверталися як гості, були й такі, що політавши по світах, не забули рідне гніздо... – одним словом – життя іде. Нині в селі проживає близько 1500 осіб на 680 дворах. В селі є Святодимитріївський храм з православним приходом. Церква мурована, була побудована на початку 19-го століття, на місці старої дерев’яної, яка згоріла в кінці 18-го сторіччя. Спочатку приход був православний, потім, якийсь час, приход був греко-католицький, але вже від другої половини 19-го століття і по нині прихожани вважають себе православними. Сільскі діти отримують ази науки в загальноосвітній школі І-ІІ ступенів.. а далі – до районного центру, по соші, через ліс... і хто куди.
Ще донедавна ( з першої половини до кінця 20-го сторіччя) тутешні землі належали колгоспу, тепер вони належать селянам, але арендує їх ВАТ „Явір-Агросервіс”.
В селі є Сільська рада, три корчми і клуб... а ще – Музей. У 2004 році в селі було створено МУЗЕЙ КУЛЬТУРИ СЕЛА та ГАЛЕРЕЮ ПРОКОПА КОЛІСНИКА (ініціатор і куратор проекту - Прокіп Колісник; співзасновники: Фалілеєв Валерій Борисович- тодішній Голова ВАТ „Явір-Агросервіс”, Сільська рада та громада села Поташня, Районна держадміністрація з тодішнім її головою Павліченком Анатолієм Олександровичем.)
До цієї нагоди, а також з нагоди 300-ї річниці першої писемної згадки про село, на сесії Сільської ради було затвердженно символи села герб і прапор.
Опис герба:
На блакитно-голубому щиті, так званої романської форми, золотий калач, золотий глечик і довкола сім маленьких хрестиків-чисниць золотого кольору.
Опис прапора:
Прапор має форму квадрата. Складається з трьох кольорових полос, в такій наступності: блакитно-голуба полоса (1/3), жовта полоса (1/3), світло-зелена полоса (1/ 3). В центрі прапора герб села у співідношені 2/3.
Інтерпретація символів:
Герб: На гербі зображено калач-коровай, такий, який з поконвіку і ще й тепер, печуть в селі з нагоди великої події, з таким калачем запрошують на весілля, з калачем також запрошують на гостину, на Святу вечерю, з калачем проводять і в останню путь. Калач символізує родючість тутешніх земель і гостинність жителів, сонце і безкінечність. На калачі зображено два калинових і два дубових листочки навхресть, і чотири колоски по діагоналі. Як уже було сказано, земля тут родюча, а село з троьох боків оточене лісом. Власне, ліс і став причиною появи села. Для виробництва поташу треба було багато деревени яку спалювали на попіл. Щоправда таке неекологічне (як на сучасну термінологію) поводження з лісом не могло тривати вічно, і поташевий завод в Поташні припинив своє існування ще в 1810, здається після пожежі, залишилася лише назва села. Отож на гербі, під калачем зображений і глечик (горщик з попелом, що власне і означає саме слово Поташня), як данина історії, але головним чином, як символ тлінності: ...бо ж з праху створені і в прах перемінемось. На глечику зображені: яйцеподібний круг з орнаментом у вигляді двох завитків, що виходять за межі яйця, хвилястий поясок, тройна спіраль і ще один поясок - символи які вказують на небуденність посудини, а скоріше на її сакральне призначення. Хоч в тутешніх краях покійників ховають в землю, відповідно православній традиції, а не спалюють на попіл, принагідні археологічні знахідки, свідчать про те, що поселення в цих краях були і раніше, ще до нашої ери. Відгомін віків можна відчути не лише в орнаментах на керамиці, в її формі але і в орнаментах вишивок на рушниках, на поликах, на пошівках... це ще одна дуже характерна особливість культури цього краю, жителів села. Тож на гербі, обабіч калача і глечика ще зображено сім маленьких хрестиків-чисниць, ніби чисницею і хрестиком вишивали свою долю поташнянські жінки.
Прапор: Прапор має форму прямокутника. Складається з трьох рівномірних полос: блакитно-голубого, золотисто-жовтого і світло-зеленого кольорів. Два перших кольори ідентичні кольорам на прапорі України, що є дуже характерним як для всього нашого краю так і для Поташні зокрема, а світло-зелений, трав’янистий колір внизу символізує ліс, в якому знаходиться село і землю в ярині чи в озимині. В центрі прапора герб села.

(ДОВІДКУ ПРО ПОТАШНЮ ПІДГОТУВАВ ПРОКІП КОЛІСНИК)
Наприклад: Бершадь
« Навігація »» 3агальна інформація
» Баланівка
» Березівка
» Берізки-Бершадські
» Бершадь
» Бирлівка
» Велика Киріївка
» Війтівка
» Вовчок
» Ворони
» Глинське
» Голдашівка
» Джулинка
» Дяківка
» Кавкули
» Кидрасівка
» Кошаринці
» Красносілка
» Крушинівка
» Лісниче
» Лугова
» М'якохід
» Мала Киріївка
» Маньківка
» Михайлівка
» Осіївка
» П'ятківка
» Поташня
» Романівка
» Серебрія
» Серединка
» Ставки
» Сумівка
» Теофилівка
» Тернівка
» Тирлівка
» Устя
» Флорино
» Хмарівка
» Чернятка
» Чорна гребля
» Шляхова
» Шумилово
» Яланець

[ Новини · Безкоштовні оголошення · Довідники · Прогноз погоди · Фотоальбом · ТБ рограма ]
Дякуємо за цікавість до нашого ресурсу!
IhorK°©2003-2008
||||||||||| || ||||||||
Зроблено в Україні

bigmir)net TOP 100
Програмування та дизайн Ігор Коновал
Середа, 6 Липня 2022p 19:36
DB 6 за 0.00298 сек
www.bershad.ua